Šv. Jokūbo šventė Santjago šventovėje

Šv. Jokūbo šventė Santjago šventovėje

Liepos 25 dieną Ispanijoje minima Šv. Jokūbo Vyresniojo diena. Jis buvo vienas iš dvylikos Kristaus apaštalų, vėliau Jeruzalės krikščionių bendruomenės vadovas ir vienas iš pirmųjų kankinių. Pagal legendą, jo palaikai buvo perkelti į Ispaniją į Santjago de Kompostelos miestą ir palaidoti Santjago de Kompostela Katedroje.

Šv. Jokūbo kelias - istorinis piligrimų maršrutas

Šv. Jokūbo kapas jau daug amžių yra piligrimų kelionių tikslas. Piligrimai dažniausiai eina vadinamuoju pagrindiniu šv. Jokūbo keliu, nuo Pirėnų kalnų vedančiu į Santjagą. Vėliau atsirado pietinis piligrimų kelias, vedantis iš Portugalijos, ir šiaurinis, einantis Atlanto pakrante. Per Ispaniją vedantys keliai buvo pratęsti ir kitapus Pirėnų, kuriais piligrimai atkeliaudavo iš Prancūzijos, Vokietijos, Šveicarijos, Italijos. Seniausias dokumentas apie piligrimystę į šv. Jokūbo šventovę buvo parašytas dešimtojo amžiaus vidury – tai liudijimas apie Prancūzijos Puy en Velay vyskupijos ganytojo Godeskalko kelionę į Santjagą 950 m.


Kriauklė - piligrimų simbolis

XX a. gale tarp piligrimų atgimė tradicija įveikti Jokūbo kelią (Camino de Santiago). Iš visos Europos piligrimai keliauja Šv. Jokūbo keliu, kuris juos nuveda prie Šventojo kapo, prašydami atleidimo už nuodėmes. Piligrimai nuėję 100 km arba nuvažiavę dviračiu 200 km gauna liudijimą apie nueitą Jokūbo kelią. Atvykęs piligrimas pateikia specialų dokumentą „credencial“ (piligrimo pasą, išlikusį dar nuo viduramžių laikų) su žymomis, padarytomis pakelės punktuose ir gauna lotyniškai parašytą „Kompostelos Sertifikalą“.

Ir šiais laikais apie 200 tūkstančių piligrimų kasmet atvyksta į Santjago de Kompostela Katedrą paminėti Šv. Jokūbo dieną. Piligrimus keliaujančius šiuo keliu galima atskirti iš piligrimų simbolio - Jokūbo kriauklės.

Šv. Jokūbo diena Santjago de Komposteloje


Santjago de Kompostela Katedra - fejerverkų šou

Pagrindiniai renginiai vyksta Liepos 24-25 dienomis Galisijos regione. Liepos 24 dieną apaštalo garbei vyksta įspūdingas fejerverkų šou. Liepos 25 dieną laikomos mišios, kurių metu dalyvauja ir karališkosios šeimos atstovas. Vykstant pamaldoms katedroje galima pamatyti siūbuojančią “botafumeiro” (įspūdinga milžiniška smilkalinė), kuri skleidžia mistinį aromatą ir viską apgaubia paslaptinga aureole.

Kai Jokūbo minėjimo diena liepos 25 diena išpuola sekmadienį, tai Ispanijoje skelbiami „Šventojo Jokūbo metai“, kurie yra švenčiami labai iškilmingai.

Liepos 25 diena taip pat yra ir Galisijos diena, kurios šventiniai renginiai į miestą sukviečia tūksančius žmonių. Kompostela užpildo įvairūs teatro, šokių ir muzikos pasirodymai. Šio festivalio metu galima pasiklausyti liaudies muzikos, bei pamatyti tautinių drabužių ir šokių pasirodymus. Festivalis tęsiasi iki liepos 31 dienos ir užbaigiamas dar vienu fejerverkų šou.

Norite išmokti ispanų kalbą?